Op vrijdag 28 mei speelde mijn Belgische vereniging MSK/Eisden de Vlaamse bekerfinale. Het mixteam, bestaande uit Jozef Simenon, Ynze Mengerink, Ed Vos, Ronny Willen, Jacky Thora en ik achtte zich niet geheel kansloos tegen de opponenten uit Hasselt Mijn tegenstander was Jan Lagrain, met wie ik een aantal jaar geleden ook de dagens kruiste.
doek van Inte Feelders
Tom Bus (2185) - Jan Lagrain (2067) België 2010
1.c4 e5 2.g3 Pf6 3.Lg2 d5 4.cxd5 Pxd5 5.Pf3 Pc6 6.0-0 Le7 7.d4 Dankzij de geniepige zetvolgorde heeft wit nu een gunstige versie van de Siciliaanse Draak in de voorhand.
7...exd4 8.Pxd4 Pxd4 9.Dxd4 Pb4?!
Nu ging bij mij een lampje branden. In onze vorige ontmoeting speelde Jan ook deze variant! Het is waar dat de tekstzet een interessant en ambitieus plan inleidt. Het heeft slechts één nadeel. De variant deugt niet.
10.Dxg7 Lf6 11.Dh6 c6?!
Jan had nu ook in de gaten dat hij dezelfde foute variant had gekozen als in de eerste partij. Met een zuur gezicht slikte Jan deze bittere pil. Van mijn kant gooide ik nog wat zout in de wonde door als enige speler deze avond het zoet van de overwinning te proeven.
In onze eerdere ontmoeting nam Jan de handschoen aan met 11....Pc2 12.Pc3 Lxc3 13.bxc3 Pxa1 14.Dg7 Tf8 15.La3 1-0
Het lijkt erop dat zwart zich, zij het met moeite, kan handhaven. Wit heeft echter nog een troef achter de hand.
17.Pd5! cxd5 18.Txd5 Db6 19.Txf5 1-0
Wit staat twee gezonde pionnen voor met behoud van initiatief!
Deze partij bleek achteraf beslissend voor de titel omdat de overige 5 matchen allemaal in remise eindigden. De partij was voor Jan extra pijnlijk. Ten eerste is Jan nooit echt in de partij kunnen komen en daarnaast is het Jan niet gelukt middels een overwinning de magische ratinggrens van 2100 te passeren. Jan zal nog even geduld moetem hebben.