Het is vandaag 31 maart 2012. Een dag die de geschiedenis in zal gaan voor SV Voerendaal. Het is Voerendaal namelijk gelukt om als eerste Limburgse vereniging de hoogste Nederlandse schaaktitel op te eisen. Het laatste decennium heeft HSG (Hilversum) de hegemonie in de Meesterklasse in handen gehad. Na het wegvallen van de sponsor van HSG is in de Meesterklasse een machtsvacuüm ontstaan. Eindelijk krijgen andere teams de kans om zich te mengen in de strijd om de hoogste eer.

De Start
Op papier horen SC Utrecht, SO Rotterdam, HMC Calder en SV Voerendaal tot de grootste kanshebbers. Het verzwakte Groningen en  HSG, Accres Apeldoorn en LSG zijn teams die een belangrijke bijrol in het kampioenschap kunnen spelen. De rol die de promovendi BSG en De Stukkenjagers zullen innemen is nog onduidelijk.
De grote verrassing in de eerste vier ronden is het team uit Tilburg. De “jonge” spelers van het gepromoveerde De Stukkenjagers gaan hun geroutineerde tegenstanders onbevangen te lijf. Deze tactiek werpt zijn vruchten af. Zowel LSG, HSG, SO Rotterdam en Groningen bijten in het stof. Accres Apeldoorn speelt dan een belangrijke rol. Zij weten van Utrecht één en van het nonet SV Voerendaal maar liefst twee matchpunten af te snoepen.
In ronde vijf eindigt de Brabantse derby HMC Calder- De Stukkenjagers in een puntendeling. Utrecht neemt de gedeelde leiding over na een overwinning op LSG. Voerendaal houdt de aansluiting door BSG ruim te verslaan.

Het Keerpunt
De spannende fase van de competitie begint in ronde 6. SV Voerendaal weet de juiste tactiek tegen De Stukkenjagers te vinden en zet de Tilburgers met beide benen weer op aarde. Net zoals in de vorige ronde speelt  HMC Calder  een grote rol door Utrecht te verslaan.  Dit is de eerste keer dat het Limburgse team de koppositie inneemt.
In ronde 7 zal de beslissende match van het seizoen plaatsvinden.  De spelers van SC Utrecht staan slechts één matchpunt achter op Voerendaal.  De Zuiderlingen behalen een solide overwinning.  Plotseling begint het op degraderen staande BSG zich te roeren. Zij knokken voor lijfsbehoud  en verslaan  redelijk onverwacht het aangeslagen team van De Stukkenjagers.
De volledige knock-out volgt in de voorlaatste ronde. SV Voerendaal staat maar liefst drie matchpunten voor op De Stukkenjagers en SC Utrecht maar zal toch dat ene matchpunt moeten scoren. In een spannende match toont oud-kampioen HSG haar schaakkracht. Lange tijd lijkt 5-5 de meest waarschijnlijke uitslag.  Vrouwe Fortuna is aan de zijde van Voerendaal en twee gelijke stellingen worden in winst omgezet. De titel is een feit! Er gebeurt echter meer. Als een feniks herrijst BSG uit haar as en verslaat zowaar het sterke Utrecht. De laatste strohalm van De Stukkenjagers blijkt snel te breken. Het Apeldoornse Accres laat de Brabanders ver achter zich.
Met nog één ronde te gaan heeft Voerendaal een voorsprong van vijf matchpunten weten op te bouwen.

De climax
Met dit resultaat heeft het Limburgse Voerendaal voor een mijlpaal in de schaakgeschiedenis gezorgd.  Nog nooit is het een Limburgs team gelukt in de Meesterklasse te spelen. Spelen was niet genoeg voor de Voerendalers. Dankzij de steun van schaakminnende maecenassen, het juiste beleid en de juiste spelers is het Voerendaal gelukt om prestatief op hoog niveau mee te doen met als hoofdprijs: Kampioen van Nederland.

Het wedstrijdverloop
Op papier had Voerendaal de sterkere opstelling (90 ELOpunten per bord gemiddeld meer). Met drie grootmeesters, een IM en een FM legt de oud-kampioen niet voldoende tegengewicht op de weegschaal. Getalletjes zeggen niet alles. Na een twee uur spelen was nog niets duidelijk. Na drie uur spelen leek 5-5 de meest waarschijnlijke uitslag. 
De wedstrijd begon met lichtjes sparren. Op bord twee behaalt Mihail Saltaev makkelijk  gelijk spel  tegen Predrag Nicolic. (0,5-0,5)

 
Dit is de stelling na 17...Pe7 in de partij Daniel Hausrath-Johan Lindeman. Als een zwaard van Damocles komt de beslissende opmars over de zwarte stelling heen. De rest van de partij verloopt vlotjes: 18. d5! h6 19. Bxf6 hxg5 20. Bxe7 Bxe7 21. dxe6 Rxd1+ 22. Rxd1 Qxe6 23. Qxc7 1-0


Met eenvoudige middelen is het Christof Sielecki gelukt om tegen Vincent Pandelaar een mooie stelling op te bouwen.  Er heerst een onaangename druk op pion e7. Na het ogenschijnlijk veilige  17.. Kf8?  komt Christof met een enorme verrassing 18. Bh3!! Oops, die had zwart niet zien aankomen.
18....Db7 19. Bxc8 Rxc8 20. Ne3 Re8 21. Ng4 Nxg4 22. Bxg7+ Kxg7 23. Qxg4 b5 24. Qd4+ Kg8 25. c5 1-0
Tom Bus
 weet niet veel te halen tegen de gesloten Catalaanse opstelling van Wim van der Wijk. Met dit bloedeloze gelijk spel is de tussenstand 1-3 voor Voerendaal. De posities van Ali en Andrei zien er echter verdacht uit.

 

Dit is de  kritieke stelling op het eerste bord tussen Ali Bitalzadeh en Yasser Seirawan. Ali wilde in eerste instantie een rustige,solide partij spelen. Het werd echter zeer scherp. In hevige tijdnood  grijpt Ali mis. Met het paradoxale 26. Nxd4 behoudt Ali gelijkspel. Nu gaat het bergafwaarts. Na 26. Rh7? Qxg6 27. Rh4 Qf7 28. Qh3 Qxc4 29. Rg4+ Kf8 30. Qh6+ Ke8 31. Nxf4 Rxb2+ 32. Kxb2 Rb8+ 33. Rb3 d3+ 0-1 hield de Voerendaler het voor gezien.

Robin van Kampen overspeelt Andrei Orlov en slaat medogenloos toe.
  

 32. Rxe6! Qxe6 33. Nxe6+ Rxe6 34. d5 Re1+ 35. Kh2 Ne5 36. Qd4 Rd8 37. Re3 Rxe3 38. fxe3 f6 39. e4 g5 40. Qa7+ Kg6 41. Qxa6 g4 42. Kg1 g3 43. Kf1 Kg5 44. Ke2 Re8 45. Qxb5 Ra8 46. Qb7 Ra1 47. Qg7+ Kf4 48. Qh7! een prachtige slotzet 1-0
Met deze overwinning komt HSG op 3-3 en lijkt een gelijkspel in het verschiet. 

Bezieling
Na het beëindigen van mijn partij en het zien van de overige borden bekruipt mij het naarstig gevoel dat een 5-5 uitslag misschien niet voldoende zal zijn. Ik loop naar buiten om mijn gedachten te ordenen. Daar word ik plotseling aangesproken door een Aziatische jonge vrouw:"Can you tell me where the main entrance of this church is?" "I will show you" zeg ik in mijn beste engels met aziatisch accent. Zij loopt de kerk in en ik besluit tot het zelfde. Dit ls een mooi moment van bezinning, lijkt mij. De kerk ziet indrukwekkend uit. Ik loop naar de voorste rijen en zoek een mooie plek uit om te zitten. Ik geniet van de serene rust en maak mijn hoofd leeg.

 

 Hoe lang ik daar gezeten heb, weet ik niet. Op het moment dat ik terugkeer van het bezoek aan de St Vitus, komt voorzitter Eric Jan naar buiten met de mededeling dat Philippe heeft gewonnen. Philippe stond inderdaad niet onaardig, maar dat hij die stelling zou winnen?!

In onderstaande stelling heeft  Philippe Schapotschnikov  28...Tac8 gespeeld. Nu namen hogere machten het van Wieb Zagema over.

 

Wit besloot tot het uiterst dubieuze  29. Bxa7?? en na  29....Ra8 30. c5 Rxa7 31. Rxa7 Nxa7 32. Rb4 Rb8 33. Rb6

Nac8 34. Rxb7 Rxb7 35. Bxb7 was de buit binnen. Dit was een zeer belangrijke winst (3-4)

In de partij Henk Vedder - Felix Levin kwam een bizarre variant van het Schots op het bord. Wit had een verminkte pionnenstruktuur. Als compensatie waren zijn lopers en torens zeer actief. Beide spelers speelden op initiatief. Dan weer leek wit dan weer zwart beter te staan. Uiteindelijk werd tot remise  besloten (3,5 - 4,5)

Na 26...h5 heeft Patrick Driessens een volkomen evenwichtige stelling weten te bereiken tegen Kees Nagtegaal.

 

Wit vervolgt met het bizarre 27. Re4? Nu kan Patrick progressie boeken 27... h4 28. Ne2 Rgf6? (Zeer goed is 28...Pd3 29.Txd3 Txf2+ 30.Kh1 Txf1) 29. Nxf4 Rxf4 30. Rxf4 Rxf4 31. b3 Kf7 32. Kg1 Ke6 33. Be2 a5 34. Bg4+ Kd6 Patrick staat wat beter en bouwt dit uit tot groot voordeel.
35. Re2 a4 36. Re6+ Kc5 37. Rh6 a3 38. Rxh4 Nc3 39.Rh8 Kb4 40. Ra8 b5 41. Bd7 Rf6 42. f4 Nxa2 43. f5 Nc3 44. Be6 a2 45. Kf2 Na4!

0-1  Hoera! De matchpunten zijn binnen. (3,5-5,5). Het is fraai dat juist Patrick dit winnende punt weet te scoren. Hij is namelijk de enige speler die daadwerkelijk in Voerendaal woont en altijd alleen maar  lid van Voerendaal is geweest.

Het kampioenschap is een feit. De fles champagne wordt ontkurkt. In de tussentijd weigert Oscar Lemmers  al plagend het remise aanbod van John Marcus. Gaat Oscar echt nog op winst verder spelen? Niet veel later besluiten de kemphanen het punt te delen.  Hiermee wordt de eindstand op 4-6  bepaald.

Het ziet er naar uit dat 2012 een mooi jaar wordt voor SV Voerendaal:
V1: Kampioen Meesterklasse
V2: handhaving 2-de Klasse KNSB?
V3: promotie naar 3-de Klasse KNSB?    
V4: Kampioen en promotie naar 1-ste Klasse LiSB
V5: handhaving 2-de Klasse LiSB?                   


 

Ga naar boven
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com