Geflatteerd maar zwaarbevochten gelijkspel in Leiden dankzij Sokolov

Op een regenachtige zaterdag moesten we de verre en lastige verplaatsing maken naar Leiden. Zoals verwacht werd het een zeer lastige opdracht. Leiden trad dan ook aan met 2 sterke GM’s, een leger aan IM’s en een gemiddelde elo van meer dan 2400, gemiddeld zo wat 100 punten sterker dan ons per bord. Voor beide ploegen was het ook een belangrijke match want Leiden maakte nog kans op het kampioenschap bij een misstap van Kennemer Combinatie en wij moesten nog hard vechten tegen degradatie. Maar de grootste bron van motivatie was natuurlijk een mogelijke schoonheidsprijs (ronde 8): een boek van Sokolov over het middenspel (zie ook afbeelding boven dit artikel). Dat wil elke zichzelf respecterende schaker natuurlijk wel op zijn nachtkastje hebben. Dat verschillende spelers hierdoor duidelijk gemotiveerd waren zal blijken in het vervolg van dit verslag.

Op bord 1 speelde Fatih met wit tegen de ervaren IM Edwin van Haastert. Zwart pakte de opening beter aan en bood al redelijk snel remise aan. Op dat moment leek dat nog een goede zaak voor hun ploegsituatie omdat er een zwartbord wordt geëlimineerd maar achteraf gezien is het enkel zwart die op voordeel kan spelen in de eindstelling. Fatih had dus geen andere keuze dan het aanbod aan te nemen. 0,5-0,5

Ook op bord 3 werd al redelijk snel in remise berust. Na een solide opening werd een redelijk gesloten stelling bereikt waar Roel het aanbod van zijn tegenstander aanvaardde. Deze remises werden vrij snel gespeeld maar waren dan ook slechts een voorbode van het vuurwerk dat er nog stond te wachten. Verder leverden de overige partijen allemaal een beslissend resultaat op. Deze 2 snelle remises waren solide tegen sterkere spelers maar zullen helaas geen boek van Sokolov opleveren. 1-1

De tactiek van Leiden leek om solide te blijven op de hoge zwartborden en dan de grootmeesters te laten scoren. Dat leek ook goed uit te draaien in eerste instantie want op bord 4 won Swinkels een spectaculaire partij tegen Ivo die agressief speelde in de opening en er vol voor ging. Alles voor het boek van Sokolov maar dat mocht niet baten helaas. Veel werd geofferd om de witte koning aan te vallen maar uiteindelijk kon Swinkels toch alles goed verdedigen en het punt voor Leiden binnenhalen. 2-1

Die andere grootmeeter, Smeets, speelde op bord 5 met zwart tegen Ruud. In de opening kon hij al de witte pionstructuur verzwakken en dan klassevol het punt binnenhalen. Zo bracht hij Leiden op 3-1.

Ikzelf speelde op bord 2 tegen Andreas Vogt. Mijn tegenstander speelde goed in de opening en net toen hij de kans had om relatief groot voordeel te bereiken maakte hij een paar kleine onnauwkeurigheden in zijn berekeningen. Zo kwam ik in een beter eindspel terecht en toen ook een tweede pion verloren ging gaan, gaf mijn tegenstander op. 3-2

Op bord 6 mocht Laurin invallen. Hij nam het op met zwart tegen Van der Werf. Er werd een klassieke stelling met geïsoleerde pion bereikt die beter werd behandeld door de witspeler. Het leek wel alsof hij het boek van Sokolov over middenspel al voor de partij had gelezen. Hij kon langzaam zijn stelling verbeteren tot de dreigingen te veel werden om nog te verdedigen. Laurin gaf na de partij ook aan dat hij nooit een goed plan vond. Een mooie en leerrijke les van de witspeler die zeker nog zal helpen in de toekomst. 4-2

Vervolgend speelde Daniel een heel chaotische partij op bord 7. Hij was duidelijk het meest gemotiveerd door het boek van collega-grootmeester Sokolov als schoonheidsprijs te kunnen winnen. Een toren werd geofferd voor positionele compensatie. De koning van tegenstander Jelmer ging op wandel naar het centrum. Net toen de engine aangaf dat de partij nog verder kon gaan met meer chaos, ging de zwartspeler helaas in de fout. Hij miste een terugzet van de witte dame waardoor het meteen mat liep. Deze partij is zeker de moeite om eens na te spelen, zowel met als zonder engine. 4-3

Op het laatste bord speelde Pijpers met wit tegen Michael. Pijpers is goed op weg naar een GM-norm en ging daarom vol voor de winst. In de opening veroverde hij het loperpaar en hoewel Michael zich nog kranig verdedigde was er niets te doen aan de techniek van de witspeler. Zo bracht hij de stand op 5-3 voor Leiden.

Vervolgens speelde Christian een karakteristieke partij voor hem. Hij speelde snel en stelde zijn tegenstander continu voor problemen. Uiteindelijk kon hij afwikkelen naar een beter eindspel waar zijn tegenstander na een lange verdediging kraakte en Christian het kon afmaken met een mooi matpatroon. 5-4

Als laatste was Siem bezig met zwart tegen Willemze. De hele partij ging redelijk gelijkopgaand. Door de ploegsituatie moest Siem het forceren in het eindspel dus offerde hij een kwaliteit voor compensatie. Dit was natuurlijk zijn enige optie om nog kans te maken op het boek van Sokolov. Vervolgens kwam hij ook even gewonnen te staan maar Willemze kon met enkele sterke breekzetten tegenspel forceren met zijn eigen vrijpion. Er werd afgewikkeld naar een toreneindspel dat op remise leek te eindigen. Maar toen beide spelers op increment aan het spelen waren, maakte de witspeler enkele onnauwkeurigheden waardoor Siem enkele tempos kon winnen die uitendelijk cruciaal bleken. 5-5

Voor het tweede jaar op rij halen we een onverhoopt gelijkspel tegen LSG, opnieuw met de nodige portie geluk. Dit resultaat was ook heel belangrijk omdat Kennemer Combinatie daardoor kampioen is geworden wij onze kansen op het behoud gaaf houden. Dit zal wel nog spannend worden de laatste ronde met sterke concurrentie en een lastige wedstrijd tegen Groningen. Maar de grootste bron van motivatie voor deze knappe partijen was natuurlijk het boek van Sokolov dat te winnen valt.

Individuele uitslagen

LSG IntelliMagic 1RatingZuid Limburg 1RatingRonde 8
Haastert van, E.P.C. (Edwin)2436Baltic, F. (Fatih)2307½ – ½
Vogt, A. (Andreas)2304Lenaerts, L. (Lennert)23390 – 1
Jong de, J.W. (Jan-Willem)2393Hamblok, R. (Roel)2239½ – ½
Swinkels, R.H.A. (Robin)2507Wantola, I.J.P. (Ivo)23581 – 0
Smeets, J.S. (Jan)2542Meegen van, R. (Ruud)22841 – 0
Werf van der, M.J. (Mark)2411Perkampus, L. (Laurin)20331 – 0
Jens, A.J. (Jelmer)2362Hausrath, D. (Daniel)24550 – 1
Willemze, T. (Thomas)2323Dael van, S. (Siem)23120 – 1
Bosman, M.J.T. (Michiel)2339Braun, C. (Christian)24080 – 1
Pijpers, A. (Arthur)2446Buscher, M. (Michael)23021 – 0
Gemiddelde Rating:2406Gemiddelde Rating:23045-5Partijen

meer artikels