Het 46e Internationale zomer-schaaktoernooi van KGSRL te Gent

In de tweede helft van juli van 2025 werd tijdens de Gentse Feesten weer volop geschaakt. Ik deed zoals gewoonlijk mee aan het Unrated -toernooi. Een paar jaar geleden was het gehele toernooi unrated maar twee jaar geleden is de switch naar een Rated-versie gemaakt. Een beslissing die de organisatie geen windeieren heeft gelegd want het heeft de deelname doen stijgen naar 500 deelnemers. Verreweg de meeste mensen schrijven zich in voor de Rated versie. De Unrated groep is gaandeweg kleiner geworden en bestond dit jaar nog maar uit een dertigtal deelnemers. Wel allemaal gezellige en verstandige mensen die weten dat de Gentse Feesten veel invloed op je moeizaam opgebouwde rating kunnen hebben. Mijn teamgenoot Clemens de Vos verloor in de 2024 versie door drank, intensieve participatie aan het uitgaansleven en weinig slaap, zo’n 60 ratingpunten in 5 dagen tijd. Gent is daardoor een van gevaarlijkste toernooien voor Bourgondische types die hun rating koesteren. Gezien de teloorgang van de Unrated versie is het maar de vraag of dit toernooi volgend jaar nog bestaat en zal ik het volgend jaar als ik de Rated versie moet spelen, het moeilijk krijgen om mijn rating op peil te houden. Dat is echter een probleem voor de toekomst en komt tijd dan komt ook raad. Ik doe al circa veertig jaar mee aan dit toernooi dus overslaan zal ik niet zo snel.

Een primeur voor mij was dat ik op de stadscamping van Gent ging overnachten. Als ervaren motorrijder die vaker met het tentje richting het zonnige zuiden gereden is leek mij dit geen probleem. Ik had echter buiten de Gentse weergoden gerekend. Aan het einde van ronde zes keerde ik na een gezellige avond om 3 uur in ‘s ochtend terug op camping en trof alles doorweekt aan. Natte kussens, natte slaapzak en vochtige kleren. De binnentent was tijdens de hoosbuien tegen de buitentent aangekomen met als gevolg dat alle regen doorslagen was en het water in mijn tentje stond. Een beginnersfoutje. Ik had gewoon minder spullen in de tent moeten leggen dan was dat niet gebeurd. Het gevolg was dat ik 2,5 uur sliep die nacht en daarna besloot ronde 7 nog te winnen en me dan voor ronde 8 en 9 af te melden. Dat laatste lukte maar dat eerste viel tegen. Ronde 7 werd een moeizame remise waardoor ik het toernooi eindigde met 2 overwinningen, 2 remises, 2 nederlagen en 1 bye die een half punt waard was. 3,5 uit 7.  Niets om uitgebreid over naar huis te schrijven en de prestatie verbleekt helemaal bij wat kanjers als Erwin Oorebeek, Kees Stap en Jan Hania presteerden. Die eindigden allen heel dik in plus in de Rated versie. Chapeau voor hen. In de Unrated versie eindigden oud-Wageningse clubgenoten Micha Plomp en Abe Willemsma in de top. Ook zij verdienen een dikke pluim.  Gent 2025 was voor mij schaaktechnisch geen beste versie maar ik heb er wel plezier gehad. De gezellige ochtenden op de camping waar we met een grote groep Wageningse schakers bij elkaar zaten waren van absolute meerwaarde. Ook de analyses na de partijen waren zowel vermakelijk als leerzaam. Zoals gebruikelijk was er een onafgebroken stroom Hoegaarden waarbij zoals eveneens gebruikelijk Eric Smaling het niet aan kon aanzien als een glas half leeg was. Hij voorkwam op de hem bekende wijze dat de stroom ooit zou haperen. Evens gebruikelijk was de komst van supporter Bart van der Zwet. Hij komt elk jaar minimaal 1 dag kijken om mee te drinken, te analyseren en te zingen. Dat laatste hebben we uitgebreid op de maandagavond gedaan. Een hele gezellige avond die voor mij zoals reeds beschreven eindigde op een kletsnat luchtbed.

Kortom Gent was weer Gent, met als enige dissonant dat ik wat minnetjes gescoord heb. Dat is wel eens beter geweest. Mijn wereldkampioenschap aspiraties kan ik nu wel definitief in de ijskast zetten.  Daarmee valt ook een last van mijn schouders. In de toekomst hoef ik alleen nog maar voor mijn plezier te schaken (en te winnen).

meer artikels